Телефон: (048) 750-51-01

0800-33-23-01

Адрес: Україна 65007, Одеса, М'ясоєдовська, 32

Історія лікарні

Історія Єврейської лікарні.

(З книги “Одеса. До століття міста. 1794 – 1894”)

3-2

 

502

503

504

jevrejskaja_bolniza

Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня №1» Одеської міської ради – сучасний багатопрофільний лікарняний комплекс – заснован у 1800 році на благодійні кошти євреїв. Початок поклали шість ліжок у житловому будинку, 1803 р. — 20 ліжок, 1829 р. — 45, 1843 — 60, 1865 р. — 80 ліжок. Тоді ж на тому місці, де нині розміщується лікарня, було збудовано хірургічний корпус на 120 місць з відмінно спланованим операційним блоком на 5 операційних залів.
До першого 100-річного ювілею Одеси в 1894 році єврейська лікарня, що складалася з 6 відділень, мала 240 ліжок. Подальше будівництво, функціонування, розвиток та нарощування потенціалу лікарні, її наукової бази, як і раніше, проводилися лише на благодійні кошти. Нові корпуси будувалися за кошти із коробкового збору, але переважно на приватні пожертвування: Ашкіназі Л.Г. – Пожертвувала 25000 руб. на будівництво дитячого відділення, Бродський А.М. – 30000 руб., Клейман Л.А. Купив для лікарні суміжний з нею ділянку землі, на якій було побудовано інфекційне відділення та ін.
У лікарню приймалися хворі єврейського стану, але не відмовляли і християнам, яких налічувалося не менше 20% – незаможних безкоштовно, заможних – 3 руб. сріблом на місяць. Обстановка відрізнялася відкритістю та доступністю для хворих, спеціалістами найвищої кваліфікації.
Яскраві сторінки в історію лікарні, міста Одеси, України вписали найбільші фахівці Єврейської лікарні — творці медичних шкіл, які зробили суттєвий внесок у розвиток клінічної та теоретичної медицини: хірург Зільберберг Я.В., терапевт Бухштаб, невропатолог Райміст, отоларинголог Гешелін І.С. уролог Юзефович К. та багато інших.

Еврейская больница
Дух альтруїзму, високої моральності та порядності, бездоганного професіоналізму, відданості хворим, властиві меценатам та медичній інтелігенції заклали основи Єврейської лікарні, як установи відкритої, доступної, з високим рівнем медичної кваліфікації. Ці традиції переходили з покоління до покоління і залишаються живими сьогодні. Не випадково вже в 1922 р. на цій базі був відкритий Інститут удосконалення лікарів, кафедри якого були укомплектовані фахівцями Єврейської лікарні. Понад 30 років тут точилася багатопрофільна підготовка лікарів, розвиток клінічної медицини, різних теоретичних напрямків, широкої підготовки науковців. За ці роки в стінах лікарні сформувався потужний професорсько-викладацький колектив, тут здійснювалися перші операції на органах черевної та грудної порожнин, перші ендоскопічні операції у ЛОР хворих, нові методики операцій у гінекологічній, урологічній, ортопедотравматологічній практиці, впроваджувалися передові модифікації у хворих на терапевтичного профілю.
Починаючи з 1970 року це була велика міська клінічна лікарня на 800 місць з 5 поліклініками. Це був період зростання та розвитку лікарні, створення науково-медичних центрів: хірургічного на 240 ліжок на чолі із проф. Франкенбергом Б.Є., ендокринологічного на 160 ліжок на чолі із проф. Срібнер, неврологічний з проф. Нейдінг М.М., травматологічного з проф. Скосогоренко, гематологічного з доц. Кранцфельд Б.І.
З 1975 по 1992 р. протягом 17 років лікарня швидкої медичної допомоги із 7 підстанціями для надання екстреної допомоги населенню всього міста та передмість Одеси.